Tipy na dovolenouInspirace místy pro trávení dovolené


Tipy a nápady, kam zajet na dovolenou. Inspirace místy, kde je možné strávit letošní zimní nebo letní odpočinek a přitom zažít něco jiného, než na tradičních místech dovolené, které už znáte.

Keňa

Brazílie

Maďarsko

Kypr

Portugalsko

Rakousko

Srí Lanka

Bulharsko

Slovensko

Mexiko

Slovensko

BardějovNa Slovensku se setkáte s nádhernou přírodou, a to nejen na horách. Slovensko má devět národních parků (například Slovenský ráj) a několik památek zapsaných na seznamu UNESCO.

LiptovJako příklad oblastí s krásnou přírodou lze uvést krajinu v Tatrách a Liptově. V zimě poskytují prostory pro lyžování, v létě pro vysokohorské túry nebo adrenalinové sjezdy na kolech. Využít můžete i lanovku na Lomnický štít.

Jeskyně DomicaSlovensko se pyšní také řadou krásných jeskyní, z nichž některé jsou taktéž součástí chráněných lokalit světového přírodního dědictví UNESCO. Jmenujme například Dobšinskou ledovou jeskyni (je na seznamu UNESCO), která je jedinečná svou ledovou výplní. Dále pak Gombasecká jeskyně (je na seznamu UNESCO), které je má drobné kamenné tyčinky, které vypadají jako kamenný déšť. Na hranici s Maďarskem se nachází zase jeskyně Domica. Za zmínku jistě stojí i Ochtinská aragonitová jeskyně, která je svým druhem jediná v Evropě

Na Slovensku najdete mnoho zajímavých měst a památek. Na začátku tohoto seznamu je samozřejmě na Dunaji ležící hlavní město Slovenska – Bratislava. Jedním ze symbolů tohoto města je Bratislavský hrad tyčící se nad Dunajem a Devínský hrad, který leží na soutoku řeky Dunaje a Moravy kousek od Bratislavy.

Vysoké TatryDruhým největším městem Slovenska jsou Košice. Zde zaujme katedrála svaté Alžběty, která je se svou kapacitou 5000 lidí největším kostelem na Slovensku, ale je také nejvýchodnější gotickou katedrálou v Evropě. Vlkolínec je malá podhorská vesnice, která patří do seznamu UNESCO. Můžete zde vidět středověké domy, o kterých byla první zmínka již r. 1376.

Bardějov - kostel sv. Archanděla MichalaDalším tipem je Bardějov. Historické město, kde si můžete prohlédnout dřevěné kostely z 16. století, ve kterých ale nenajdete jediný hřebík.

Spišský hradBanská Štiavnica je zajímavé město už díky další památce UNESCO – je jí morový sloup Sousoší sv. Trojice. Jedná se o proslulé hornické město, kde také vznikla první hornická škola v Evropě. Navšívit byste jistě měli Spišský hrad, který je unikátní nejen svým krásným vzhledem, ale hlavně rozlohou 41 tis. metrů čtverečních, která ho dělá největším hradem v Evropě... Právě díky své rozloze je na seznamu UNESCO.